Plastový včelí úl MAX

0021

Moderní včelí úl s pohodlným stropním velkým krmítkem, s lehkou manipulací pro včelaře, s dobrou tepelnou izolací (2x až 6x lepší než u dřevěného úlu - v zimě spotřebují včely méně zásob na přežití zimy), plně vybavený rámky (3 nástavky s celkem 33 rámky - bez potřeby používání mezistěn) 

  • 5 999 Kč 1 101 Kč –18 %
  • Skladem
4 898 Kč
Kategorie: AKCE
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 21 kg
 

Plastový úl v sestavení MAX 4898,- Kč včetně DPH + dopravné zdarma

3-nástavkový úl s maximální výbavou připravený rovnou k použití
Atestace pro styk s potravinami a zdravotní nezávadnosti
Plášť je vyroben z materiálu s UV stabilizací

Sestava úlu MAX obsahuje:
1x dno - sokl s výsuvnou zásuvkou a paropropustnou fólií pro kontrolu mělí a roztoče varoázy
1x nerezová varoa mřížka
3x nástavek 39x24 - dvojitá stěna s 20mm izolační vzduchovou mezerou
1x červená stanová střecha - opatřená dílem s otočnou větrací ružicí a zabudovanou střešní uteplivkou
31x žlutý/černý/bílý plastový rámek 39x24
2x zelený rámek 39x24 pro volnou stavbu
1x stropní krmítko s obsahem 6l a možností krmení i těstem (místo stropního krmítka můžeme dodat o 500 Kč levnější verzi úlu s rámkovým 5l krmítkem)
1x včelí výkluz pro odvčelení medníku
1x mateří mřížka, 1x propolisová mřížka
2x česínko, 1x leták
8x šroub a 4x upevňovací příčník k uchycení úlu
U každé sestavy je si možné zvolit druh střechy plochá/stanová

Ilustrační schéma plastového úlu

Sestava plastového úlu

Konstrukce našich úlů je přizpůsobena rámkové míře 39x24. Nástavky úlu jsou tvořeny ze třech segmentů - spodní, střední a vrchní. Tyto segmenty jsou spojeny v rozích kovovými vruty a umožňují sestavovat různě vysoké jednotlivé nástavky úlu. Nejčastěji používaná výška pro rámkovou míru 39x24 je složena z jednoho spodního, jednoho středního a jednoho vrchního segmentu. Spojením pouze jednoho spodního a jednoho vrchního dílu získáme nástavek úlu pro polorámky o rozměrech 39x12. Toto řešení ocení zejména méně fyzicky zdatní včelaři a včelařky pro jeho poloviční váhu při manipulaci např. s plným medníkem. Naopak je možné sestavit nástavek s použitím jednoho spodního segmentu, dvou středních segmentů a jednoho vrchního segmentu pro použití rámků o rozměrech 39x36, což je velkost rámků, která je vhodná pro chov včel systémem Dadant.
Důležitou vlastností včelích úlů je jejich tepelná izolace, v zimě proti mrazu a v létě proti přehřátí. Zde jsou použity vzduchové kapsy 20 mm silné. Tím, že vzduch má cca 6x menší tepelnou vodivost než měkké dřevo je tepelná izolace dostatečně zajištěna, což potvrzují i praktické zkušenosti z jejich užívání. Druhým, velmi důležitým faktorem je větrání úlů. Těsně pod okrajem střechy je 8 větracích otvorů chráněných mřížkami a ve stropu je větrací ružice, pomocí které může včelař plynule nastavit intenzitu větrání bez toho, aby musel úl otevírat. Opět platí co bylo napsáno výše, i v zimě nechte včelkám lehce pootevřené větrání, úl je vyroben precizně a nikde nejsou žádné netěsnosti. Dno úlu je opatřeno děrovanou zásuvkou pod nerezovou varoa mřížkou, ve které je vložena paropropustná fólie pro kontrolu měli a vario roztoče. Pokud včelař v horkých dnech tuto fólii vyjme může úl větrat celým dnem. V přední stěně pláště úlu je otvor o průměru 25 mm, který je možné uzavřít z obou stran zátkou nebo do něj vložit česínko s otočným kolečkem, které má čtyři různé polohy: úplné uzavření, pouze větrání, průchod pouze pro včely dělnice a plné otevření.
Česno ve dně úlu je opařeno odnimatelným letákem, kterým lze například při transportu vlastní česno uzavřít. V tomto česnu jsou dva posuvné segmenty jejichž vzájemným posouváním lze plynule nastavit šířku česna od nuly do 31 cm. Přitom jeden segment může uzavírat česno zcela a druhý segment je opatřen větracími otvory takže při jeho uzavření je úl stále větrán. Na spodní straně dna jsou sedla a zalisované matice M6 pomocí nichž je možné úl připevnit ke konstrukci zhotovené například z jekového profilu 40x40 mm. Na bocích pláště jsou umístěna madla pomocí nichž lze jednotlivé nástavky přemísťovat. Dále na boku horního segmentu nástavku jsou umístěna zvedátka, pomocí nichž je možné díly které včely zatmelí nadzvednout a snadněji oddělit. Střešní díl je opatřen západkami, které zabezpečují dobré upevnění střechy k úlu bez jakýchkoliv závaží. K přikrmování včelstva lze použít stropní šestilitrové, případně i kapsové krmítko o objemu cca 5 litrů roztoku. Krmítko kapsové má stejné rozměry jako dva rámky 39x24, takže jej lze vložit dočasně jak do plodiště tak do medníku dle uvážení včelaře. Součástí krmítka jsou dvě sklopná ouška, která umožňují snadnou manipulaci a perlinka sloužící jako plovák. Mezi plodiště a medník je možné vložit mateří mřížku a pod strop vždy dávejte mřížku pro sběr propolisu, aby vám včely neprolepily větrací otvory.

Základní popis úlu
Plastový úl je konstrukcí klasický 3-nástavkový úl pro nejrozšířenější rámkovou míru v České republice a to 39x24. Úl dodáváme již kompletně vybaven a sestaven pro okamžité použití.Obvodový plášť úlu je z ABS plastu s UV ochranou a je tvořen třemi segmenty - spodní, střední a vrchní. Díky variabilitě a širokému sortimentu příslušenství je možné sestavovat různě vysoké jednotlivé pláště úlů. Například spojením pouze jednoho spodního a jednoho vrchního dílu a polonástavků získáte plášť úlu pro naše polorámky39x12. Toto řešení ocení zejména méně fyzicky zdatní včelaři a včelařky pro jeho poloviční váhu při manipulaci např. s plným medníkem. Dále je možné sestavit úl s použitím klasického nástavku 39x24 a polonástavku 39 x12 pro použití rámků o rozměrech 39x36, což je velikost rámků, která je vhodná pro chov včel systémem Dadant tj. chov bez použití mateřích mřížek - matka má dostatečný prostor v plodišti a nic ji nenutí klást vajíčka v
mednících.
Důležitou vlastností našich úlů je jejich tepelná izolace, v zimě proti mrazu a v létě proti přehřátí. Zde jsou použity vzduchové kapsy mezi pláštěm úlu o šířce 20 mm. Tím, že vzduch má cca 6x menší tepelnou vodivost než měkké dřevo, je tak tepelná izolace dostatečně zajištěna. Proto je dobré neuzavírat úl kompletně ani v těch největších mrazech a nechat jej lehce dýchat. Velmi důležitým faktorem je tedy větrání úlů. Těsně pod okrajem střechy je 8 větracích otvorů chráněných mřížkami a ve stropu je větrací ružice, pomocí které můžete plynule nastavit intenzitu větrání bez toho, abyste museli úl otevírat u ploché střechy je tak důležité nechat otevřený i výparníček.
Opět platí, co bylo napsáno výše, i v zimě nechte včelkám pootevřené větrání, úl je vyroben precizně a nikde nejsou žádné netěsnosti jako u úlů dřevěných.
Dno v soklu je opatřeno děrovaným šuplíkem, ve kterém je vložena paropropustná fólie pro kontrolu mělí a vario roztoče. Pokud včelař v horkých dnech tuto folii vyjme, může tak úl větrat celým dnem. V přední stěně pláště úlu je otvor o průměru 25 mm, který je možné uzavřít z obou stran zátkou nebo do něj vložit
česínko s otočným kolečkem, které má čtyři různé polohy: úplné uzavření, pouze větrání, průchod pouze pro včely dělnice a plné otevření.
Hlavní česno úlu je opatřeno odnímatelným letákem, kterým lze například při transportu vlastní česno uzavřít. V česnu jsou dva posuvné segmenty, jejichž vzájemným posouváním lze plynule nastavit šířku česna od úplného uzavření až do šířky 31 cm. Přitom jeden segment může uzavírat česno zcela a druhý segment je opatřen větracími otvory, takže i při jeho uzavření je úl stále větrán.
Na spodní straně dna jsou sedla a zalisované matice M6, pomocí nichž je možné úl připevnit ke konstrukci zhotovené například z profilu 40x40 mm. Na bocích pláště jsou umístěna madla, pomocí nichž lze jednotlivé oddíly (medníky a plodiště) přemísťovat. Dále na boku horního segmentu jsou umístěna zvedátka, pomocí nichž je možné díly, které včely zatmelí, nadzvednout a snadněji oddělit i bez rozpěráku.
Střešní díl je opatřen západkami, které zabezpečují dobré upevnění střechy k úlu bez jakýchkoliv závaží. K přikrmování včelstva lze použít kapsové krmítko o objemu cca 5 litrů roztoku. Krmítko má stejné rozměry jako dva rámky 390x240, takže jej lze vložit dočasně jak do plodiště, tak do medníku dle uvážení včelaře. Součástí krmítka jsou dvě sklopná ouška, která umožňují snadnou manipulaci a dřevěná loučka sloužící jako plovák. Mezi
plodiště a medník je možné vložit mateří mřížku a pod strop je velice vhodné vkládat mřížku pro sběr propolisu.

Plastové rámky
Plastové rámky před prvním použitím natřete tenkou vrstvou vosku včetně bočních louček, postačí horní hrany buněk. Plastové rámky ani další součásti úlu nikdy nevyvařujte v parním/slunečním tavidle. Deklarovaná tepelná odolnost u polypropylénových rámků (žluté, černé, zelené) a ostatních dílů z něj vyrobených je 100°C, což je teplota maximální nikoliv teplota které vydrží být vystaveny delší dobu. Pro ostatní díly a bílé rámky z polystyrenu
je maximální teplota stanovena na 70°C. Starý vosk se z rámků seškrabuje špachtlí a rámky už pak není třeba znovu voskovat. Pro rychlou práci s rámky a volnou jednu ruku lze použít a dodat šikovné madlo, které umožňuje držet rámek jednou rukou. V případě potřeby lze používat i dřevěné rámky.

 Větrání
Jelikož je úl vyroben precizně a nikde nejsou žádné netěsnosti, je nutné zabezpečit dostatečné větrání i v zimních mrazech, proto nikdy úl kompletně neuzavírejte. Cirkulace vzduchu je důležitá v každém ročním období. Pokud nebude úl dostatečně větraný může se na stěnách srážet voda a v případě, že použijete dřevěné rámky vám tyto mohou plesnivět.